Exercițiu de alarmare

Primăria Municipiului Sebeș  anunță cetățenii  că în data de 04.03.2026, între orele 10.00-11.00, se va executa un exercițiu de alarmare publică prin acționarea  sirenelor de alarmă de pe raza Municipiului Sebeș, scopul exercițiului fiind de a testa mijloacele  de avertizare a populației și pentru a familiariza cetățenii cu semnalele acustice utilizate în situații de urgență.

Exercițiul, cunoscut drept „Miercurea Sirenelor”, face parte din manifestările dedicate Săptămânii Protecției Civile, desfășurată anual în perioada 26 februarie – 4 martie.

Tipurile de semnale posibil a fi emise, vor fi următoarele:

  1. Semnalul ALARMĂ AERIANĂ se compune din 15 sunete a 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele.
  2. Semnalul ALARMĂ LA DEZASTRE se compune din 5 sunete a 16 secunde fiecare, cu pauză de 10 secunde între ele.
  3. Semnalul PREALARMĂ AERIANĂ se compune din 3 sunete a 32 secunde fiecare, cu pauză de 12 secunde între ele.
  4. Semnalul ÎNCETAREA ALARMEI se compune dintr-un sunet continuu, de aceiași intensitate, cu durata de 2 minute.

Prin acționarea mijloacelor  de alarmare există posibilitatea de a crea disconfort în spațiul public, motiv pentru care recomandăm cetățenilor să rămână calmi și să nu  să se îngrijoreze, acesta fiind doar un  exercițiu, integrat într-o activitate planificată şi coordonată la nivel național de către Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.

 

Scroll to Top